Jak kryzys to dobrze

Jak kryzys to dobrze

Pismo święte mówi:

“Józef w czasie największych trudności zachował przykazanie i został panem Egiptu”
1 Mch, 2, 53

Jeśli Józef dał radę to dlaczego ja miałaby/miałby nie dać? Czy jego nigdy nie dopadł kryzys? Tłumaczenie sobie, że było lepiej w czasach, kiedy Jezus żył wśród ludzi to tylko próba wytłumaczenia siebie, swoich słabości. Nikomu nie było łatwiej, nawet Józefowi. Każdy zmagał się ze swoimi trudnościami, każdy toczył walkę, tak z innymi, jak i z samym sobą, a z tym drugim nawet częściej. Trudności, kryzysy są nieodłączną częścią naszego życia. I to właśnie one dają nam przestrzeń do rozwoju, do większej świadomości tego, kim jesteśmy.

Jesteśmy jak lodówka

Kiedy kilka dni temu otworzyłam lodówkę i zobaczyłam kilka warzyw, które w połączeniu ze sobą nie tworzyły dla mnie zjadliwego zestawu obiadowego, a na koncie bankowym też: niemały kryzys, pomyślałam sobie:”No nic z tego nie będzie.” 😀
Ta lodówka to trochę takie nasze wnętrze, z jedną istotną różnicą- wcale nie musimy ciągle utrzymywać niskiej temperatury. Boimy się ryzykować, to zrozumiałe. Każdego dnia kiedy otwieramy oczy witając nowy dzień- już podejmujemy ryzyko. Przecież można by było okryć się kołdrą od stóp do głów i w ten sposób jakoś przetrwać ten dzień. Tylko czy to jest życie? Czy życie, które szerokim łukiem omija wyzwania, nie narażając się tym samym na kryzys, nie jest w gruncie rzeczy wegetacją?
Podjęcie wyzwania naraża nas na trudności, na wystąpienie w naszym życiu jakiegoś kryzysu. Jednak ciągłe siedzenie w lodówce niczego nie zmienia.
Ten pomidor po czasie i tak w końcu ubierze się w kożuszek, a pietruszka przystroi się w biało-zielony meszek. A ta dwudniowa zupa z dodatkiem imbiru? Po wrzuceniu jej na gaz jest w stanie ogrzać całą rodzinę i uchronić przed jesiennym przeziębieniem 😊

Nie musisz traktować kryzysu jako czegoś, co jest stałe i co ma tylko jeden cel: złamać Cię albo wmówić Ci, że tak ma być i nie ma możliwości wyjścia z tej sytuacji! Nie!
Potraktuj kryzys jako okazja do wzrostu, do tego, że teraz to może być już tylko lepiej, bo wiesz co nie zadziałało 🤗

 

Kryzys może być prawdziwym wyzwaniem, podejmij je i bądź jak Józef!

Madlen

 

Przepis na kryzysowe placki warzywne z ciecierzycą 😊Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *