Nowy Rok, Nowy Początek

Nowy Rok, Nowy Początek
  • “Pan mnie stworzył, swe arcydzieło, jako początek swej mocy, od dawna”

Prz 8,22

 

Nowy Rok, Nowa Ja, Nowy Początek

Powyższe stwierdzenie wcale nie musi być powodem do kpin. Jedni swój początek, podjęcie zmian planują na 20 kwietnia, czy 17 sierpnia, a drugim łatwiej jest zacząć coś nowego, właśnie od Nowego Roku. Chcemy czy nie, dziś mamy Nowy Rok, a wraz z nim nowe nadzieje, nowe szanse na lepsze.
Jeszcze miesiąc temu, nie dawałam temu storczykowi żadnych szans. Jak zazwyczaj nie mamy serca do roślin i zapominamy lub zwyczajnie nie chce nam się ich podlewać, tego storczyka przelaliśmy. Któregoś dnia zauważyliśmy, że liście kwiatu stały się niebezpiecznie elastyczne, kolor zmieniły z zielonego na brunatny, tak samo zresztą jak łodygi, a po wyjęciu z osłonki naszym oczom ujrzały się ociekające z wody korzenie. Wszystko stało się jasne: utopiliśmy storczyka.

Dobre nawyki, nie takie dobre

Wyrobiliśmy sobie nawyk podlewania naszych kwiatków na około raz w tygodniu, wszystkich kwiatków, również storczyka. I jak wyrabianie dobrych nawyków jest z natury czymś dobrym, tak podlewanie storczyka raz w tygodniu to już nie był właściwy nawyk. No cóż…
Niewiele myśląc i jednocześnie pełni nadziei, że to coś zmieni, przestawiliśmy storczyka z kuchennego parapetu do salonowego. I to na dodatek bez dostępu do wody na miesiąc. Odtąd wszystkie inne kwiatki podlewane były raz w tygodniu,a tegoż storczyka omijaliśmy szerokim łukiem.Zastanawiałam się nad tym jak mogę ugryźć ten początek roku, do czego to odnieść. Rozwiązanie nadeszło niebawem. Właśnie kręciłam się po salonie, kiedy zbieraliśmy się do kościoła i od niechcenia rzuciłam okiem na naszego bidulka. No i proszę, co zobaczyłam: nowe pąki.

Jaka to piękna metafora dzisiejszego dnia!

Czasami wydaje nam się, że to co robimy, to kim jesteśmy jest totalnie do niczego. Myślimy sobie, że wykorzystaliśmy już wszystkie sposoby na to, by stać się lepszym człowiekiem, być bardziej aktywnym, czytać więcej książek, zaoszczędzić więcej pieniędzy, prowadzić zdrowy tryb życia.
Z roku na rok, każdego 1 stycznia i tak już od 7 lat obiecujemy sobie, że wyrzucimy z naszego życia wszystko to, co nas przytłacza. Opadamy z sił, nasze ciało się starzeje, podupadamy na zdrowiu, wciąż nie doczekujemy się upragnionego dziecka. Zrezygnowani dajemy za wygraną
i odkładamy postanowienia na “jakiś inny, lepszy czas”, bo już zrobiliśmy wszystko co mogliśmy. Wpadamy w wir pracy, obowiązków, zajmujemy głowę czymś innym, byle nie tym, co spędza nam sen z powiek. Aż tu nagle nadchodzi taki dzień, z pozoru zwyczajny, taki sam jak wszystkie inne, ale jednak trochę odmienny. Pojawia się jakaś nadzieja, spotykasz przypadkowego człowieka, który nasuwa Ci inną perspektywę, znajdujesz przepis na pyszne ciasto, odkrywasz, że w sumie to dzisiaj Ci się chce trochę porozciągać, dostajesz e-maila, na którego tak długo czekałeś,
a wizyta u polecanego lekarza może odbyć się już za tydzień.

To jeszcze nie są zmiany, to małe kroki, małe pąki na obumarłym storczyku.
Zmień otoczenie, nabierz dystansu, upiecz inne niż zazwyczaj ciasto, poszukuj odpowiedzi na swoje pytania. W Nowym Roku.

Z okazji Nowego- 2020 Roku życzę Wam przede wszystkim wiary, nadziei i miłości. Może to banalne, ale bez tych trzech nie widzę sensu.
Życzę Wam wiary, która pomaga przetrwać najgorsze chwile, trudne doświadczenia, które dotykają nas w życiu bardzo często. Życzę nadziei na to, że życie to nie tylko udręka i gdzieś za rogiem, drugim, a może trzecim znajduje się rozwiązanie Waszych problemów i sposób na to,
byście mogli odzyskać dawno utracony spokój. Życzę miłości, która będzie dodawała Wam sił i skrzydeł, kiedy dopadną Was ciężkie dni, ale też i takiej która będzie Was mobilizowała do działania, do rozwoju.
A ponad to: zdrowia, spełnienia marzeń, pozytywnego podejścia i takiego poczucia, że wykorzystaliście każdy dzień do ostatniej kropli.

Wszystkiego najlepszego!

 

Poprzedni post przedświątecznyDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *